In the camp's 2nd year, we had attendees from the following teams:

(2019 state results for these teams - listed in blue)

Iowa

College

Grand View University M/W

4A

Iowa City West B (boys: state team qualifier, 8th place)

WDM Valley B/G (boys: 2 state qualifiers)

                              (girls: state team qualifier, 6th place)

CB Lewis Central B (boys: 1 state qualifier)

Newton B/G

3A

Carlisle B/G (boys: state team qualifier, 7th place)

                      (girls: 1 state individual qualifier)

Mt Vernon-Lisbon B/G (boys: 1 state individual qualifier)

                                         (girls: 1 state individual qualifier)

Atlantic B/G (boys: state team qualifier, 14th place)

                      (girls: 1 state individual qualifier)

Ballard B/G (girls: state team qualifier, state champions)

Bondurant-Farrar B/G (boys: 1 state individual qualifier)

Fairfield B/G

Gilbert G

Norwalk B/G (boys: state team qualifier, 9th place)

                        (girls: state team qualifier, 12th place)

Webster City B

Central DeWitt G (girls: 1 state individual qualifier)

2A

Jesup B/G (girls: state team qualifier, 4th place)

                   (boys: 1 state individual qualifier)

Clarinda B/G (girls: 1 state individual qualifier)

Okoboji G (girls: 2 state individual qualifiers)

Central Decatur B (boys: 1 state individual qualifier)

Red Oak B/G (boys: 2 state individual qualifiers)

Cherokee B/G (boys: 1 individual state qualifier)

                         (girls: state team qualifier, 10th place)

1A 

North Union G

Sumner-Fredricksburg B/G (girls: state team qualifier, 13th place)

East Union G (girls: 1 individual state qualifier)

WACO B (boys: 1 individual state qualifier)

Manson NW Webster G (girls: state team qualifier, 11th place)

Kansas

Olathe West B/G (6A boys: 2 individual qualifiers)

                              (6A girls: state team qualifier, runner up)

Manhattan B/G (6A boys: state team qualifier, 4th place)

                            (6A girls: state team qualifier, 4th place) Shawnee Mission West B/G

DeSoto B/G (5A boys: state team qualifier, 6th place)

                      (5A girls: state team qualifier, 9th place)

Buhler B/G (boys: 4A state team qualifier, state champions)

                    (girls: 4A state team qualifier, state champions)

McLouth B/G (2A boys: state team qualifier, 4th place)

                        (2A girls: 2 individual state qualifiers)

Trinity Catholic B/G (2A boys: state team qualifier, 5th place)

                                    (2A girls: state team qualifier, 12th place)

Nebraska

Milford B/G (Class C boys: state team qualifier, 5th place)

                      (Class C girls: state team qualifier, runner up)

Ashland-Greenwood B/G

Omaha Skutt Catholic G (Class B girls: state team qualifier, runner up)

Missouri

Maryville B/G

Minnesota

Eagan B (Class AA boys: 2 individual state qualifiers)